Dziecko z zabawka

Bezpiecznie podróżujemy z dzieckiem samochodem

Bezpieczeństwo podróży z dzieckiem powinno być dla każdego rodzica priorytetem. Kilka lat temu zostały w naszym kraju wprowadzone przepisy, które zobowiązują rodziców, aby ich dzieci podróżowały samochodem w specjalnym foteliku.

Jak wybrać fotelik dla dziecka, aby naprawdę był bezpieczny?

Bardzo często rodzice, którzy stoją przed koniecznością zakupu fotelika samochodowego zadają pytanie jak wybrać fotelik dla dziecka. Postaramy się udzielić kilka rad, które powinny ułatwić rodzicom odpowiedź na te pytanie. Wybierając się na zakupy warto przede wszystkim zważyć dziecko. Fotelik dla dziecka musi odpowiadać wadze dziecka. Dla najmniejszych dzieci przeznaczone są foteliki z grupy 0/0+. W tych fotelikach można przewozić najmłodsze, najmniejsze dzieci, które ważą do 13 kilogramów. Są to więc foteliki dla niemowląt.

Jak wybrać fotelik dla dziecka, który zapewni bezpieczną podróż?

Gdy dziecko podrośnie niezbędny będzie nowy, większy fotelik. Kolejne foteliki przeznaczone są dla dzieci o wadze 9-18 kilogramów, a jeszcze większe dla dzieci o wadze 15-36 kilogramów.

Kupując fotelik dla dziecka warto zwrócić uwagę na system jego mocowania. Najbardziej bezpieczne są foteliki z systemem ISOFIX. W nowych modelach samochodów można montować fotelik bez problemu, w starszych konieczne jest dokupienie tak zwanej bazy ISOFIX. Warto też pamiętać o tym, że bezpieczeństwo dziecku zapewni fotelik, który ma pięciopunktowe pasy bezpieczeństwo i tylko jeden naciągający. Fotelik powinien mieć oczywiście odpowiednie atesty.

Kategorie