Szafy rack – czym są i jakie jest ich zastosowanie

Szafy rack – czym są i jakie jest ich zastosowanie

Szafy rack są powszechnie stosowane w wielu branżach, ale mało kto wie, że ich pojawienie się na rynku jest ściśle związane z rozwojem kolejnictwa w XIX wieku. Dzisiaj 19-calowy system mocowania jest na tyle wszechobecny, że nawet takie firmy jak IKEA wprowadzają do oferty produkty zgodne z obowiązującym standardem. Poznaj historię szaf teleinformatycznych i dowiedz się, do czego tak naprawdę służą.

Szafy rack a rozwój nowych technologii

Telekomunikacja i kolejnictwo to dwie branże, które przyczyniły się do rozpowszechnienia szaf rackowych w przemyśle i nie tylko. Pracownicy obu tych sektorów korzystali z licznych urządzeń wymagających dostępu do energii elektrycznej, a co za tym idzie naturalnie pojawił się problem nadmiernej ilości kabli. Rozwiązaniem nie były jednak szafy rack – w dokumentacji technicznej z 1911 roku pojawia się termin szafek przekaźnikowych, które pełniły taką samą funkcję jak dzisiejsze obudowy. Ich zadaniem była ochrona urządzeń oraz utrzymanie porządku aparatury.

Dopiero po upływie dziesięciu lat wprowadzono kolejne pojęcie, które bezpośrednio odnosi się do współczesnych szaf rackowych, mianowicie szafy 19-calowej z podstawową jednostką powierzchni wynoszącą 1 ¾ cala, a więc 44,45 mm. Do wykształcenia się szaf typu rack, które wykorzystuje się obecnie, przyczynił się intensywny rozwój komputerów oraz branży IT – wprowadzono również ujednolicony system mocowania, który ułatwił wiele kwestii technicznych.

Standaryzacja szaf rackowych

Ujednolicenie systemu mocowania szaf rackowych umożliwiło ożywienie rynku oraz uporządkowanie aspektów technicznych. Standaryzacja pozwoliła na projektowanie pomieszczeń central telekomunikacyjnych i serwerowni przed wyborem danego rozwiązania – przewidywalność stała się gwarancją poprawnego rozplanowania rozkładu urządzeń. Do przyjętych standardów należą:

  • U – jednostka, która określa wysokość modułów, zespołów, a także rozmiarów stojaków, spotyka się również dwa inne oznaczenia tej jednostki, czyli HU (High Unit) oraz RU (Rack Unit),
  • 19” – informuje o szerokości montażowej szafy wyrażonej w calach,
  • określenie odległości między otworami niezbędnymi do mocowania obudów w szafach rackowych (0,625-cala + 0,625-cala + 0,5-cala).

Wprowadzenie ujednoliconego systemu ułatwiło pracę nie tylko projektantom pomieszczeń takich jak serwerownie, ale również osobom odpowiedzialnym za projekty urządzeń informatycznych. Obecnie na rynku dostępne są szafy rack do standardowych zastosowań oraz rozwiązania specjalne, które sprawdzają się w wyjątkowo trudnych warunkach.

Podsumowanie

Rozwój branży IT sprawił, że na rynku dostępne są nie tylko szafy rack o szerokiej funkcjonalności, ale również akcesoria niezbędne do ich wyposażenia. Co więcej, szafy są przystosowane do różnych warunków – stosowane są zarówno w pomieszczeniach wewnątrz budynków, jak i w samolotach czy miejscach zagrożonych wybuchem. W każdym z przypadków głównym zadaniem szaf rackowych jest zabudowa i uporządkowanie aparatury, a także ich skuteczna ochrona.

Kategorie