Szafy rack – co to jest i jakie mają zastosowanie?

Szafy rack – co to jest i jakie mają zastosowanie?

Szafa rack to nieodłączny element wyposażenia serwerowni, pomieszczeń technicznych oraz wszędzie tam, gdzie znajdują się instalacje elektryczne wymagające uporządkowania. Wykorzystywane nie tylko w branży IT, ponieważ znaczna ilość kabli jest dzisiaj standardem w większości miejsc pracy. Czy jednak wiesz, że konieczność usystematyzowania urządzeń pojawiła się wraz z intensywnym rozwojem nowoczesnych technologii? Wyjaśniamy, czym dokładnie charakteryzują się szafy rack oraz jakie jest ich zastosowanie.

Co łączy szafy teleinformatyczne i pociągi?

Pierwsze szafy teleinformatyczne pojawiły się wraz z rozwojem kolejnictwa i telekomunikacji – potrzeba organizacji urządzeń wynikała z konieczności jak najefektywniejszego wykorzystania dostępnej powierzchni. Oba sektory wymagały dostarczenia energii elektrycznej, a ze względu na ich specyfikę, liczba kabli była coraz większa. W przypadku kolejnictwa wyzwaniem były urządzenia sygnalizacyjne takie jak semafory. Konieczność ich uporządkowania pojawiła się więc naturalnie.

Nie od razu jednak wprowadzono szafy rack – w 1911 roku pojawiło się natomiast pojęcie szafki przekaźnikowej w dokumentacji technicznej. Dopiero dziesięć lat później wprowadzono termin szafy o szerokości 19 ½, czyli 19-calowej obudowy z podstawową jednostką równą 1 ¾ cala, czyli 44,45 milimetrów. Był to sposób na usystematyzowanie kwestii porządkowania aparatury oraz efektywne wykorzystanie przestrzeni w tamtym czasie. Co więcej, ponieważ rozwój sieci komputerowych był związany z sieciami telekomunikacyjnymi od samego początku, ten wypracowany na początku XX wieku standard się utrzymał.

Ustandaryzowany system mocowania

Szafy rack są tak powszechnym rozwiązaniem ze względu na przyjęcie ujednoliconych standardów. Obejmują one:

  • 19” – szerokość montażową szafy rack wyrażoną w calach,
  • U – jednostkę określającą wysokość modułów oraz samej szafy,
  • otwory – ściśle określone odległości pomiędzy otworami, służącymi do mocowania urządzeń w szafach rack.

Wprowadzenie tych standardów oraz fakt, że się przyjęły, znacząco wpłynęło na rynek oraz pozwoliło uporządkować kwestie techniczne w wielu branżach. Ułatwiło to również projektowanie pomieszczeń takich jak serwerownie oraz samych urządzeń, które mają być montowane w obudowach. Miało to bezpośrednie przełożenie na dalszy rozwój technologii i zmieniające się zapotrzebowania użytkowników. Dzięki temu:

  • szafy rack przystosowano do różnego zastosowania,
  • wprowadzono akcesoria uzupełniające wyposażenie szaf,
  • zaczęto korzystać podczas produkcji z różnych materiałów, co przekłada się na szersze zastosowanie szaf.

Podsumowanie

Pojawienie się szaf serwerowych jest ściśle związane z rozwojem kolejnictwa i telekomunikacji, a ich standaryzacja odpowiedzią na potrzeby użytkowników. Obecnie dostępny jest szeroki wybór szaf rackowych, a ich zadaniem jest uporządkowanie aparatury, ochrona urządzeń przed czynnikami zewnętrznymi oraz stworzenie optymalnych warunków do ich pracy.

Kategorie