Sprzęgło wiskotyczne - podstawowe rodzaje

Sprzęgło wiskotyczne – podstawowe rodzaje

Podstawowymi elementami każdego auta są jego części. Iveco Daily nie jest tu wyjątkiem – także w tym aucie części stanowią o wartości całego auta. A jedną z najważniejszych części tego auta jest sprzęgło Iveco Daily, które może być bardzo różnego rodzaju. Na szczególną uwagę zasługuje wiskoza Iveco Daily, która zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Czym jest sprzęgło wiskotyczne? To część układu chłodniczego, które dostosowuje prędkość wentylatora w taki sposób, aby kontrolować temperaturę silnika. A to prowadzi do większej wydajności układu chłodniczego. Ze względu na sposób działania wyróżniamy trzy podstawowe sprzęgła wiskotyczne Iveco Daily.

Sprzęgło wiskotyczne termiczne

Termiczna wiskoza Iveco Daily reaguje na temperaturę powietrza przepływającego z chłodnicy. W momencie nagrzewania się chłodnicy powietrze przez nią przepływające także zwiększa swoją temperaturę. To prowadzi do nagrzania zaworu oleju, który uwalnia olej silnikowy. Olej ten wypełnia przestrzeń pomiędzy tarczami sprzęgła, co powoduje przeniesienie napędu z wału napędowego do wentylatora.

Sprzęgło wiskotyczne odśrodkowe

Odśrodkowa wiskoza Iveco Daily reaguje na prędkość obrotową silnika. Zawór odśrodkowy otwiera się, co umożliwia przepływ oleju silnikowego. Zasada działania jest prosta – na jałowym lub niskim biegu sprzęgło wiskotyczne jest załączone, ale po zwiększeniu prędkości następuje jego stopniowe odłączenie.

Sprzęgło wiskotyczne elektryczne

Elektryczne sprzęgło wiskotyczne działa w sposób podobny do sprzęgła termicznego i odśrodkowego, ale nie jest bezpośrednio uzależnione od temperatury bądź prędkości. Tutaj to zazwyczaj sterownik silnika pobiera informacje z czujników, które w sposób automatyczny regulują załączanie sprzęgła wiskotycznego. Ma to miejsce w kilku sytuacjach – na jałowym lub niskim biegu, podczas małej prędkości pojazdu, w momencie załączenia się kompresora lub w sytuacji, gdy określony próg temperatury silnika zostaje osiągnięty lub przekroczony.

Sprzęgło wiskotyczne występuje w trzech podstawowych rodzajach. Taka różnorodność pozwala dobrać je do konkretnego typu samochodu.

Kategorie