Rodzaje i charakterystyka problemów z trądzikiem

Rodzaje i charakterystyka problemów z trądzikiem

Przyczyny powstawania trądziku są rozległe i zależne nie tylko od wieku człowieka, w którym aktualnie się znajduje oraz jego trybu życia, ale i predyspozycji jego własnego organizmu. W walce z niedoskonałościami czasami wystarczy zmienić dietę, a niekiedy trzeba skorzystać z pomocy dermatologa i wsparcia farmaceutycznego. Jak widać wszystko zależy od konkretnego człowieka. Bez względu na to, co powoduje trądzik, można go sklasyfikować w kilku grupach. 

Pospolite rodzaje problemów z cerą 

Tak jak już zostało wspomniane – przyczyny trądziku są różne, dlatego też wszelkie stany zapalne (często również ropne), krosty i krostki (zarówno na twarzy, jak i nierzadko na plecach) przebarwienia oraz zaskórniki można przypisać poszczególnym chorobom i dolegliwościom. Dlatego też można wyróżnić trądzik:

  • młodzieńczy – najbardziej popularna dolegliwość, występująca w czasie dojrzewania. Dotyka ona zarówno nastoletnich chłopców (85%), jak i nastolatki (80%). Po czasie sama ustępuje, a charakteryzuje się zaskórnikami i krostkami,
  • pospolity – określany jest chorobą, która dotyka systemu włosowo-łojowego i niesie za sobą również łojotok. Cera zmagająca się z nią obsypana jest zaskórnikami, krostami, torbielami ropnymi, pseudocystami oraz grudkami, 
  • ropowiczy – w typ wypadku najbardziej widocznym objawem są ropne torbiele. Ich wygojenie wiąże się z bliznowaceniem,
  • różowaty – ten rodzaj choroby jest niestety przewlekły i wiąże się z chorobą zapalną. Uwidacznia się on w rumieniach, krostach oraz poszerzonych naczyniach krwionośnych. 

Najczęstsze problemy z cerą u mężczyzn 

Nie da się ukryć, że przyczyny trądziku zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, mogą być podobne. Są jednak choroby, z którymi panowie zmagają się dużo częściej niż panie. Należy do nich trądzik:

  • z ciężkim przebiegiem oraz objawami ogólnymi – narzekają na niego przede wszystkim młodzi mężczyźni. Oprócz nieestetycznych wykwitów, wysokiego OB oraz leukocytozy doskwiera im gorączka wraz z bólami stawów, 
  • skupiony – związane z tą przypadłością zmiany pojawiają się również na pośladkach oraz w okolicach pachwiny. Charakteryzują się nie tylko zaskórnikami oraz torbielami ropnymi, ale i głębokimi naciekami.

Kategorie