RIRS: nowoczesna metoda usuwania kamieni w nerkach

RIRS: nowoczesna metoda usuwania kamieni w nerkach

Kamienie nerkowe nie należą do rzadko występujących schorzeń. Najczęściej są diagnozowane u mężczyzn. Są takie, które muszą zostać usunięte. Usuwanie kamienie nerkowych to dzisiaj już nie tylko klasyczna operacja chirurgiczna. Dzisiaj do dyspozycji lekarzy urologów są metody, które umożliwiają usuwanie kamieni nerkowych mniej inwazyjnymi technikami. Taką techniką jest RIRS.

Na czym polega ta technika?

W przypadku, gdy usuwanie kamieni nerkowych będzie wykonywane techniką RIRS, u pacjenta nie zostaną wykonane żadne nacięcia. Będzie to małoinwazyjne usuwanie kamienia nerkowego. Małoinwazyjn usuwania kamienia nerkowego odbywa się przy pomocy ureteroskopu oraz lasera holmowego. Małoinwazyjne usuwanie kamienia nerkowego nie wymaga długiego pobytu w szpitalu. Wielu pacjentów, którzy przeszli zabieg wykonywany techniką RIRS już na drugi dzień opuszcza szpital.

Przebieg zabiegu usuwania kamieni

Osoby, których czeka zabieg usuwania kamieni będą się mniej denerwować, jeśli dowiedzą się wcześniej na czym polega usuwanie kamienia nerkowego techniką RIRS. Przyjrzymy się na czym polega usuwania kamienia nerkowego. Otóż zabieg ten polega na rozbiciu kamienia przez laser holmowy. Kamienie zamieniane są w drobny pył, który jest następnie wpłukiwany. W przypadku zabiegu wykonywanego techniką RIRS do powikłań dochodzi bardzo rzadko.

Jeżeli jeżeli jesteś zainteresowany nowoczesnymi metodami usuwania kamieni i chcesz wiedzieć na czym polega usuwanie kamienia nerkowego metodą RIRS, przeczytaj także nasz inny artykuł.

Kategorie