Przeznaczenie i zakup nauszników ochronnych

Przeznaczenie i zakup nauszników ochronnych

Tworząc listę mniej oczywistego, ale jakże ważnego z perspektywy zatrudnionych sprzętu BHP, nie można zignorować roli, jaką mają do zrealizowania nauszniki ochronne. I choć może się wydawać, że nie są one aż tak ważne z perspektywy pracownika, jak odzież i obuwie robocze, ochrona słuchu, jaką zapewniają ma ogromne znaczenie zarówno z perspektywy jego zdrowia, jak i życia.

Przeznaczenie nauszników ochronnych

Już na wstępie wypada podkreślić, że nauszniki robocze powinno się podzielić na przynajmniej kilka grup, bo trudno jest mówić o nich jako o monolicie. Klasyczny podział na nauszniki montowane do hełmu i noszone bez niego jest zresztą tylko jednym z wielu. W sprzedaży możemy znaleźć też nauszniki ochronne umieszczone na specjalnym pałąku na karkowym, a nawet modele wyposażone w radio i funkcję bluetooth ułatwiające komunikację, gdy praca jest wykonywana w trudnych warunkach.

W przeciwieństwie do rozwiązań amatorskich profesjonalne nauszniki ochronne sprzedawane przez sklep BHP są wyposażone nie tylko w miękkie gąbki i regulowane pałąki, ale również w kanaliki wentylacyjne. Ich obecność ma szczególnie duże znaczenie, bo pozwala na korzystanie z nich przez długi czas przy minimalizacji zagrożenia chorobami ucha.

Jak wybrać dobre nauszniki?

Przy wyborze nauszników ochronnych przyda nam się wiedza na temat realnych zagrożeń, z jakimi powinniśmy się liczyć wykonując obowiązki pracownicze. Nieco inne są modele wykorzystywane w warsztacie, a nieco inne te, które stosuje się pracując na wojskowym lotnisku. Jeśli zdecydujemy się na zakup dokonany w profesjonalnym sklepie BHP, z pewnością okaże się on szczególnie wartościowy. Osoby zatrudnione w takim miejscu zazwyczaj nie mają problemu z udzieleniem porady odnoszącej się do przemyślanego wyboru tego rodzaju rozwiązania.

Kategorie