Jak można usunąć kamienie nerkowe?

Jak można usunąć kamienie nerkowe?

Kamienie w nerkach ma całkiem spora liczb osób; tego typu problemy znacznie częściej miewają mężczyźni. Kamienie nerkowe najlepiej jest usunąć, szczególnie wtedy, gdy powodują ataki kolki. Dzisiaj medycyna dysponuje kilkoma metodami pozwalającymi pozbyć się kamieni. Wśród nich są zarówno metody małoinwazyjne, jak i klasyczna operacja chirurgiczna.

Jakie są przyczyny powstawania kamieni w nerkach?

W moczu zawarte są minerały i ich sole; ich wytrącanie się może prowadzić do powstania w nerkach kamieni. Powstawaniu kamieni sprzyja zażywanie niektórych leków, na przykład kortykosteroidów. Sprzyja im również osteoporoza oraz nadczynność przytarczyc. Na powstanie kamieni bardziej narażone są osoby, których mocz jest nadmiernie zagęszczony. Taka sytuacja zdarza się w przypadku tych osób, które wypijają dziennie małe ilości płynów. Kamienie w nerkach mogą powodować bardzo silne dolegliwości bólowe – decyzja o ich usunięciu najczęściej podejmowana jest właśnie w takich okolicznościach.

Jakie metody się stosuje?

Współczesna medycyna ma do wyboru wiele możliwości usunięcia kamienie w nerkach. Klasyczna operacja należy do tych wybieranych stosunkowo rzadko; dzisiaj wybierane są metody małoinwazyjne. Wśród nich jest bardzo nowoczesna technika RIRS. Metoda RIRS nie wiąże się z koniecznością nacinania skóry i nerki. Technika RIRS pozwala pacjentom na szybki powrót do domu, hospitalizacja trwa maksymalnie 2 dni. Ryzyko powikła po zabiegu jest bardzo małe. Zabieg metodą RIRS wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Kategorie